Wstecz

O nas

Jesteśmy koalicją mieszkanek i mieszkańców Podlasia, pracowniczek i pracowników organizacji humanitarnych, osób pomagających oraz osób aktywistycznych z całej Polski i zagranicy.  Niesiemy pomoc humanitarną ludziom w drodze, którzy poszukują bezpiecznego i godnego życia dla siebie oraz swoich bliskich.  Tworzymy szeroki ruch społeczny, zrodzony w reakcji na trwający od lata 2021 roku kryzys na granicy z Białorusią. Są z nami tysiące osób.   Codziennie odbieramy zgłoszenia od ludzi tkwiących w pułapce pogranicza. Pomagamy ludziom w najtrudniejszym położeniu gdy pozbawieni są najbardziej podstawowych praw człowieka, w tym do ochrony zdrowia i życia.   Działamy także w szpitalach i ośrodkach dla cudzoziemców. Organizujemy pomoc prawną, wsparcie psychologiczne, materialne.

Kogo wspieramy

Wspieramy ludzi uciekających przed głodem, wojnami, represjami na tle narodowościowym, etnicznym, religijnym, prześladowaniami ze względu na płeć i orientację oraz przed przemocą polityczną i ekonomiczną. 

Pomagamy każdej osobie w potrzebie, bez względu na kraj pochodzenia, wyznanie, pozycję społeczną czy poglądy polityczne. 

W lesie na granicy spotykamy mężczyzn,  kobiety z dziećmi, osoby starsze, małoletnie bez opieki, a także osoby z niepełnosprawnościami i przewlekłymi chorobami. 

Od sierpnia 2021 roku udzieliliśmy wsparcia około 10 tysiącom osób z blisko 50 krajów, m.in. z Syrii, Iraku, Afganistanu, Somalii, Jemenu, Etiopii, Erytrei, Sudanu.

Wiele z nich doświadczyło przemocy nie tylko w krajach pochodzenia, ale także w Białorusi i w Polsce. 

Wielu z nich odmówiono prawa do złożenia wniosku o ochronę międzynarodową, prawa do pomocy medycznej oraz prawa do poszanowania ich przyrodzonej godności, mimo że znajdowały się na terytorium Unii Europejskiej.

Jak działamy

Działamy według wytycznych Konsensusu europejskiego w sprawie pomocy humanitarnej, przestrzegając jego fundamentalnych zasad: humanitaryzmu, neutralności, bezstronności i niezależności

Nasze działania są podyktowane nakazem moralnym, humanitarnym i prawnym. Odpowiadamy na każde wołanie o pomoc.

Pod parasolem Grupy Granica działają m.in. organizacje terenowe: Stowarzyszenie Egala, Fundacja Bezkres, Fundacja No To Ci Pomogę oraz organizacje społeczne z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami z doświadczeniem migracji: Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Stowarzyszenie Nomada, Chlebem i Solą, a także Klub Inteligencji Katolickiej. Oprócz nich w Grupie działają również organizacje młode, często powstałe ściśle w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej – jak np. Stowarzyszenie Podróżnych Ugościć czy Stowarzyszenie We Are Monitoring.

Wspierają nas i współpracują z nami polskie i międzynarodowe organizacje, m.in.: Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Choose Love, Danish Refugee Council Polska, Fundacja dla Wolności, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Inicjatywa Dom Otwarty, Fundacja Ocalenie, Kuchnia Konfliktu, Las Rąk, Médecins Sans Frontières, Medico International, Norwegian Refugee Council, Polska Akcja Humanitarna, Salam Lab, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie Tratwa, Strefa Wolnosłowa, Wir Packen, Zupy na Granicę.  

Aby wesprzeć nasze działania, wejdź na sklepbezgranic.pl lub na zbiórkę zorganizazowaną dla nas przez Danutę Kuroń i Mikołaja Grynberga. 

Niesiemy pomoc humanitarną ludziom w drodze

Pomagamy ludziom, którzy poszukują bezpiecznego i godnego życia dla siebie oraz swoich bliskich. Tworzymy szeroki ruch społeczny, zrodzony w reakcji na trwający od lata 2021 roku kryzys na granicy z Białorusią. Są z nami tysiące osób.  Codziennie odbieramy zgłoszenia od ludzi tkwiących w pułapce pogranicza. Pomagamy ludziom w najtrudniejszym położeniu – gdy pozbawieni są najbardziej podstawowych praw człowieka, w tym do ochrony zdrowia i życia.

Interwencje w terenie

Wspólnie udało się nam opracować mechanizmy udzielania podstawowej pomocy humanitarnej, którą niosą aktywiści i aktywistki, mieszkańcy i mieszkanki Podlasia, osoby indywidualne oraz pracownicy i pracowniczki organizacji pozarządowych. Od początku kryzysu humanitarnego niektóre z inicjatyw i grup działających na pograniczu sformalizowały swoją działalność.

Stowarzyszenie Egala

Stowarzyszenie Egala powstało 10 grudnia 2021 w Białymstoku w celu budowania przyjaznej, włączającej społeczności dla wszystkich osóbwspierania migrantów i uchodźców w procesie adaptacji i integracji oraz rozwijania wrażliwości społeczności przyjmującej na sytuację osób z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym.

Misją Stowarzyszenia jest, aby miasto, region i kraj tworzyły zintegrowane, różnorodne wspólnoty, przyjazne dla wszystkich bez względu na pochodzenie, narodowość czy kulturę. Działania Stowarzyszenia związane są głównie ze wsparciem osób w strzeżonych i otwartych ośrodkach dla cudzoziemców oraz pomocą humanitarną po polskiej stronie granicy polsko-białoruskiej.

Fundacja Bezkres

Fundacja Bezkres została powołana przez mieszkanki i mieszkańców podlaskich wsi, od początku kryzysu humanitarnego zaangażowanych w działania pomocowe. Grupa składa się z osób mieszkających na stałe na pograniczu, współpracujących także z przyjezdnymi aktywistami i aktywistkami.

Fundacja skupia się przede wszystkim na udzielaniu pomocy humanitarnej oraz pierwszej pomocy osobom w drodze po polskiej stronie granicy polsko-białoruskiej. Bezkres zajmuje się też działalnością informacyjną, nagłaśniając naruszenia praw człowieka na pograniczu, a także umożliwiając głównym bohaterkom i bohaterom zabranie głosu we własnej sprawie oraz zostanie dostrzeżonymi, usłyszanymi i zrozumianymi.

Stowarzyszenie No to Ci pomogę

Stowarzyszenie No To Ci Pomogę powstało w niezgodzie na ludzką krzywdę. Naszym głównym zadaniem jest ochrona praw człowieka, a także swobód obywatelskich. Oprócz tego zajmujemy się działalnością na rzecz integracji, pomocą społeczną i niesieniem pomocy humanitarnej.

Pomoc w szpitalach i ośrodkach dla cudzoziemców

Zajmujemy się również udzielaniem wsparcia osobom osadzonym w strzeżonych i otwartych ośrodkach dla cudzoziemców, a także przebywającym w szpitalach. W raportach organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka w Polsce pojawiają się informacje o fatalnych warunkach w ośrodkach strzeżonych: chodzi m.in. o brak dostępu do tłumaczy, brak informacji o sytuacji prawnej danej osoby i brak pomocy psychologicznej od niezależnych specjalistów.

Pomoc dla osób przebywających w ośrodkach polega na wsparciu rzeczowym czy wsparciu osób opuszczających ośrodki w organizacji życia w Polsce.

Komunikacja

Zespół komunikacyjny Grupy Granica zajmuje się publikowaniem rzetelnych informacji na temat sytuacji na pograniczu polsko-białoruskim, kontaktem z mediami oraz nawiązywaniem relacji z organizacjami czy osobami, których cele i wartości są zgodne z misją Grupy Granica.

Zespół antyrepresyjny dla osób aktywistycznych

Szpila, czyli feministyczny kolektyw antyrepresyjny wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, zajmują się organizacją bezpłatnej pomocy prawnej dla osób udzielającej pomocy humanitarnej na polsko-białoruskim pograniczu.

Kontakt z nimi możliwy jest przez numer alarmowy, w nagłych sprawach dostępny całodobowo: +48 785 931 935.

Fundraising

Od sierpnia 2021 roku dotarliśmy z pomocą humanitarną do ponad dziesięciu tysięcy osób, pochodzących m.in. z Syrii, Afganistanu, Iraku, Jemenu, Sudanu, Somalii, Erytrei, Etiopii. Codziennie przychodzą wezwania od osób w potrzebie, które pomimo pięciometrowego stalowego muru i drutu żyletkowego, przedostają się do Polski. GG odpowiada na te prośby, wysyłając zespoły ratunkowe, które dostarczają wszystko to, czego ludzi w drodze pozbawia polska i białoruska straż graniczna: jedzenie, wodę, ciepłe ubrania, buty, a także pomoc medyczną i prawną.

Przejdź na stronę Why Donate

Litygacja strategiczna

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej i Helsińska Fundacja Praw Człowieka zajmują się litygacją strategiczną, czyli prowadzeniem postępowań sądowych w celu osiągnięcia zmiany obowiązującej praktyki lub prawa naruszających prawa i wolności jednostek. Postępowania te prowadzone są zarówno przed sądami krajowymi, jak i międzynarodowymi. Dzięki tym działaniom udało się doprowadzić do uzyskania szeregu wyroków sądów krajowych potwierdzających, że push-backi są nielegalne, a obecny sposób działania służb narusza prawa osób migrujących. Wiele spraw oczekuje obecnie na rozstrzygnięcie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawy te dotyczą naruszenia przez Polskę zakazu tortur oraz naruszenia prawa do życia, godności i bezpieczeństwa osobistego.

Monitoring łamania praw człowieka

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Grupa Granica, Badaczki i Badacze na Granicy oraz inne inicjatywy zajmują się monitorowaniem sytuacji w obszarze przestrzegania praw człowieka na pograniczu polsko-białoruskim. Organizacje dokumentują nie tylko przypadki naruszenia praw osób migrujących, ale również osób niosących pomoc humanitarną na pograniczu. Wśród dodatkowych działań prowadzone są także kampanie informacyjne, służące zwiększaniu świadomości społecznej w tematyce prawnoczłowieczej. 

Badania

Badania na pograniczu są prowadzone m.in. przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, interdyscyplinarny zespół Grupy Granica, Border Emergency Collective, oraz przez Badaczki i Badaczy na Granicy, czyli międzyuczelnianą sieć badaczy i badaczek, której celem jest jak najszersze zbieranie danych związanych z kryzysem humanitarnym na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz popularyzacja wyników badań. 

W ramach działalności badawczej publikowane są różne materiały, m.in. Raport Grupy Granica, który został wydany w grudniu 2021, i raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka “Gdzie prawo nie sięga”, który podsumował pierwszy rok kryzysu na pograniczu oraz raport wizualny Border Emergency Collective, który przedstawia rekonstrukcję wywózek.